Пише Shenoll Muharremi, експерт за европске интеграције за портал Ekonomia Online
Албин Курти пристао да се састане са Вучићем. Никада га није срео за билатералним столом након напада на Бањску. Изненадни сусрет лицем у лице који би се између њих могао догодити следеће недеље био је велико изненађење. То одаје утисак да Курти не би пристао да се састане са Вучићем осим ако није у питању нешто другачије или веће.
Шта се дешава са последњим “драматичним” покретима у дијалогу “Косово”-Србија?
Било је још неких посебних покрета, да их не назовемо ванредним, последњих дана у вези са дијалогом који води Европска унија, а подржава САД. После скоро годину дана блокаде, можда се нешто “позитивно” померило.
САД су, после дужег времена, нагласиле и поново потврдиле да дијалог треба да доведе до међусобног признавања “Косова” и Србије. То значи да Србија мора да призна “Косово” на крају или у коначном споразуму. Ова позиција је одавно недостајала и поново нам се ‘с неба’ указала.
Чини се да се то догодило након неког ‘тајног’ договора којег још нисмо свесни, али ћемо га разумети у наредном периоду; Ово је изузетно позитивно за “Косово” и можда је “умирило” “премијера” “Косова” који није увек сарађивао са савезницима на овој теми.
ЕУ је на неко време одложила мандат фасилитатора Лајчака. Ово не би било потребно да није било неког драматичнијег развоја догађаја. Зашто и “мало” настављати Лајчаков мандат када је дијалог замро после “напада” Србије на Бањску 24.9. Овај изненадни потез за продужење мандата може бити показатељ да се нешто померило.
Лајчак је посетио “Косово” и Србију и састао се са две делегације, међу којима је и председник Србије, где је после састанка рекао да су имали “отворене разговоре” и “договорили наредне кораке у дијалогу”. Ово је звучало као да Лајчак почиње посао, а не завршава га. Нешто се можда померило..
Вучић се веома активирао на тему дијалога. Он је у Србији дуго припремао мишљење да им неће бити лако и да званични Београд треба да се припреми за тешке сценарије. Његов положај после септембарског напада се погоршао, али је Србија уз помоћ својих савезника и искусне дипломатије успела у великој мери да изљечи ову рану. Вучић је на ову тему разговарао и са француским председником Макроном. Као да је тражио нешто заузврат за било какав евентуални ‘компромис’ који би могао да уследи од њега у наредном периоду дијалога.
Албин Курти пристао да се састане са Вучићем. Никада га није срео за билатералним столом након напада на Бањску. Изненадни сусрет лицем у лице који би се између њих могао догодити следеће недеље био је велико изненађење. То одаје утисак да Курти не би пристао да се састане са Вучићем осим ако није у питању нешто другачије или веће. Куртију овај састанак није лак и једноставан. Он се тренутно састаје како би се договорио са, како мисли, главним оркестратором напада у Бањској где је убијен службеник Полиције Косова.
Када се сви ови покрети јаве или се ставе у скучен временски контекст, онда то може дати утисак да се нешто померило у дијалогу. Нешто у шта су умешане и САД.
Постоје мишљења да су ови потези можда наметнути да би се апсорбовале милијарде средстава из Плана раста ЕУ за Балкан, али зашто су онда САД толико укључене и да су нагласиле и повратиле чврст став да Србија треба да призна Косово?
Следеће недеље ћемо више разумети да ли се нешто заиста променило, али имамо неке показатеље и сигнале од многих актера који сугеришу да је дошло до неког помирења између Куртија и Вучића. Из тог разлога су, можда, САД, да би смириле овдашње мишљење на Косову, поновиле да Србија треба да призна Косово.
С друге стране, Вучић је разговарао са Макроном да тражи услугу. Пре свега, Курти је пристао да се директно састане са Вучићем, а Лајчаков мандат је настављен неко вријеме. Зар нас ови снажни ‘знакови’ не наводе да верујемо да се нешто можда померило?”
Косово и Метохија су Срце и Душа Србије!