“Бићу кратак по овом питању. Аљбин Курти не жели да проведе ниједан споразум. Србија (мисли на самог себе) жели да проведе оно што је рекла. Србија ће да проведе дакле све оно што смо рекли. На пристојан начин, на коректан начин, али ћемо такође да чекамо формирање Заједнице српских општина. Што се тиче различитих ствари које смо већ урадили, од личних карата, до таблица, до свега другог на различите начине, увек смо се трудили да постигнемо компромис, трудићемо се и у будућности”, рекао је А. Вучић на данашњем обраћању нацији.
Као што видите, нема компромиса, А. Вучић се даје а Србија и српски народ апсолутно ништа не добија. Неће добити ни Заједницу Српских Општина са којима већ десет година тргује.
А шта је Заједница Српских Општина?
Према нацрту како преносе медији, у надлежности ЗСО убраја се право да тело доноси одлуке, прописе, упутства и декларације. Имаће пуну надлежност на локалном нивоу у области економског развоја, просторног планирања, здравља, образовања и заштите културног и верског идентитета, док неће имати извршна овлашћења и неће угрозити “независност и интегритет такозваног “Косова”.
Нацрт предвиђа могућност финансијске подршке Србије, као и директан канал комуникације ЗСО са владом такозваног “Косова” преко Министарства администрације локалне самоуправе.
Према нацрту, у надлежности ЗСО убраја се право да тело доноси одлуке, прописе, упутства и декларације. Имаће пуну надлежност на локалном нивоу у области економског развоја, просторног планирања, здравља, образовања и заштите културног и верског идентитета.
По питању односа са централним властима пише да ЗСО неће на било који начин подривати уставни и правни однос централних и локалних власти у испуњавању својих циљева. Однос ће, наводи се, бити заснован на међусобној сарадњи и размени информација у духу промоције демократије, мултиетничности и интегрисаног друштва у складу са важећим законима Приштине.
Главни орган би требало да буде скупштина, која усваја предлоге, измене или допуне статута, доноси правилнике, одлуке и декларације.
Заједницу би требало да чини десет општина са српском већином: Грачаница, Штрпце, Пасјане, Ранилуг, Клокот, Ново Брдо, Северна Митровица, Лепосавић, Звечан и Зубин Поток.
За школе и здравствене институције које су под надлежношћу српских министарстава, статут предвиђа да ове институције постану приватне под окриљем ЗСО, а да Србија пружа “финансијски допринос”.
Оне ће добити дозволе, односно лиценце за рад у складу са приштинским законом. Постојао би стандард “издавања дуплих диплома”, приштинских и српских које би признавали и Београд и Приштина.
Мало јача овлашћења од удружења рибара на сувом.
Косово и Метохија су Срце и Душа Србије!