Комерцијални уговор о изградњи брзе пруге Нови Сад – Суботица, који је у јулу 2018. потписала тадашња потпредседница Владе Зорана Михајловић са кинеским извођачима, могао би у значајној мери да поремети истрагу Вишег јавног тужилаштва у Новом Саду које је подигло оптужницу против 13 особа због пада надстрешнице у Новом Саду, пише портал Времена.
Тај уговор, који је прошле недеље постао доступан јавности, има карактер међународног уговора, а самим тим и преимућство у односу на национално законодавство, објашњава аутор Вук Ненадовић, преноси ФоНет.
Како је прецизирао, комерцијални уговор између Владе Србије и кинеских извођача о изградњи брзе пруге на деоници Нови Сад – Суботица, који је потписан на основу споразума влада две државе, према Уставу Републике Србије има јачу правну снагу од домаћих закона.
Зато је нејасно како је Више јавно тужилаштво у Новом Саду могло да занемари овај уговор приликом вођења истраге и подизања оптужнице, пита се Ненадовић и констатује да тај уговор открива две кључне ствари.
Прво, овај уговор у својој преамбули садржи одредбу да се цео пројекат изградње брзе пруге Нови Сад – Суботица, а тиме и реконструкције станице у Новом Саду која је његов саставни део, спроводи на основу пројектног задатка који је 2017. године израдио Саобраћајни институт ЦИП.
Усвајањем Уговора Влада је усвојила и Пројектни задатак који је саставни део уговора. Случај у којем је пројектни задатак саставни део Уговора, тврде стручњаци са којима је разговарало Време, врло је неуобичајен.
Тај пројектни задатак одредио је обим, динамику и врсту радова који нису обухватали реконструкцију надстрешнице у вестибилу Б станичне зграде у Новом Саду која се обрушила 1. новембра прошле године што је довело до смрти 15 људи.
Упркос бројним сазнањима која су доказала да је подизвођачка фирма Стартинг изводила радове на надстрешници, надлежне институције остале су при тврдњи да надстрешница није била предмет конструкционих интервенција, већ само санације према условима Завода за заштиту споменика културе Нови Сад.
Према наводима Времена, друга важна одредба овог уговора, садржана у члану 2.1.29, предвиђа да ће саобраћај на поддеоници Нови Сад-Суботица бити у потпуности затворен током извођења грађевинских радова, али то се не односи на железничке станице Нови Сад и Суботица.
Како се објашњава у тексту, уговором је предвиђено да железничке станице у Новом Саду и Суботици буду отворене за путнике током њихове реконструкције, као и да се од стране путника користе по фазама, што побија тврдње Тужиластва да је отварање станице довело до трагедије.
Ако овај уговор никада није био тајан, поставља се питање зашто га је власт крила од јавности скоро три месеца. Да ли је то био покушај овог режима да се заштите кинески извођачи и домаћи подизвођачи, а тиме и токови новца који би указали на корупцију?
Да је уговор на волшебан начин избегнут у истрази потврђују сазнања Времена из извора блиских тужилаштву, да је Више јавно тужилаштво у Новом Саду на почетку истраге добило усмену инструкцију Републичког јавног тужилаштва да овај уговор не користе у поступку, и да га због тога никада није ни затражило од Владе Србије.
Исти извори указују да је случај надстрешнице водила лично републички тужилац Загорка Доловац, а да су новосадски тужиоци само долазили по инструкције, пише Време.
Оставка Милоша Вучевића и пад Владе Србије која је крила од јавности најважнији уговор на основу кога је рађена реконструкција пруге на којој се догодила трагедија делује као праведан политички епилог и одлазак у историју „лоших ђака“. Сада нека се припреми Тужилаштво.
Члан управног одбора Удружења тужилаца Србије и изборни члан Високог савета тужилаштва Предраг Миловановић каже за Време да, колико му је познато, непотврђена оптужница Вишег јавног тужилштва у Новом Саду није доступна јавности.
Он истиче да би суд могао да врати оптужницу тужилаштву да допуни истрагу, уколико је Више јавно тужилаштво у Новом Саду занемарило наведени уговор, јер је неспорно да је нашим Уставом прописано да су међународни уговори саставни део правног поретка Републике Србије и да се непосредно примењују.
Извор: fonet
Косово и Метохија су Срце и Душа Србије!