Ректорски колегијум Универзитета у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици и Академија струковних студија косовскометохијска огласили су се поводом актуелних дешавања у академској заједници Републике Србије, износећи ставове у вези са тренутном ситуацијом.
У саопштењу су истакли да помно прате актуелна дешавања у академској заједници и саучествују у болу због трагично изгубљених живота. Такође, нагласили су важност права на слободно мишљење, али и упозорили да се у име Универзитета и Академије могу оглашавати искључиво легитимно изабрани органи, док појединачна мишљења не одражавају званичне ставове институција. „Академску заједницу не треба политизовати, нити допустити било какве политичке притиске, јер се тиме урушава аутономија високог образовања и доводи до потенцијалног негирања права студената на образовање“, сматрају из Ректорског колегијума и управе Академије. Додали су да Универзитет активно учествује у раду Радне групе за израду закона о високом образовању Републике Србије, сматрајући да је то исправан пут за решавање актуелних питања кроз институционалне консултације са свим релевантним актерима. Нагласили су да сваки покушај уношења нестабилности може имати несагледиве последице за студенте и запослене.
И сад најбоље: „Имајући у виду горе наведено, пружамо подршку председнику Александру Вучићу, државним органима и институцијама Републике Србије у очувању академских слобода, обезбеђивању права студената и наставника и услова за нормалан рад и функционисање високошколских институција у Републици Србији“, наводи се у саопштењу.
Пар питања за чувени колегијум:
1. Где сте били, господо, кад је Вучић довлачио народ у Београд, а српске институције преузете од шиптара? У Београду, на митингу, јел тако, са све службеним возилима? Где сте тада заборавили аутономију Универзитета?
2. Где живи ректор, где живе декани, продекани? Није ваљда да сте, већином, у Београду?
3. Колико дана недељно проведете на Космету, баш ви који нам причате о аутономији ПУ?
4. Коју класу службених аутомобила користите? Не испод тридесетак хиљада, јел да?
5. Да ли је истина да један део вас поседује изузетно вредне станове у Београду, па и још по коју некретнину на занимљивим локацијама?
6. Колико кошта положени испит на факултету?
7. И оно најважније, на који сте начин дошли на места на којима се налазите?
Док стварни родољуби грцају у немаштини, живе на Косово и Метохији, многи од ових се бахате, на наш рачун, наравно, а у исту групу спадају и поједини професори, директори, наставници школа, који се и не појављују на послу. И да не набрајамо више.
Ови ће нам сачувати Косово и Метохију, баш.
Врли професори, декани и управа Универзитета у Приштини, најпривременије измештеног у Косовску Митровицу (броје ситне дане још, ако се питају Курти и онај коме дају подршку) нам је у најбољем маниру и традицији Брионског пленума издао саопштење.
Саопштење писано у Београду у новом седишту Српске листе. Још се не зна шта је најпаметнији међу нама смислио за седиште измештеног Универзитета из Приштине. Ко зна можда га и укине, можда ово саопштење не буде довољно да га одобровољи?
Срамотно је што га пишу људи који од декана, продекана, ректора, професора су давно напустили Космет, продали свој независни статус за станове и некретнине по Београду, Златибору, Копаонику…
Још бесрамније је што имају непосредна сазнања о последицама деловања Врховног вође Вучића по Космет и живот Срба.
Где је граница људске бесрамности и користољубља?
Извор: Евроазија
Косово и Метохија су Срце и Душа Србије!