Срби на Косову су најугроженији народ у Европи, јер живе на војно запоседнутом делу своје земље, а Немачка би требало да повуче признање Косова, истакао је шеф спољнополитичког одбора посланичке групе Алтернатива за Немачку (АфД) у Бундестагу Петр Бистрон у разговору за Косово онлајн.

Према његовим речима, дијалог Београда и Приштине је пропао и то, каже, свако може да види. Разлог за неуспех види у томе што Приштина не испуњава обавезе.

“Преговори су доживели неуспех. Две стране не могу да се договоре, зато што, пре свега косовски Албанци не испуњавају оно на шта су се обавезали. Има много потписаних споразума којих се Аљбин Курти не придржава и зато су преговори достигли ‘мртву тачку’”, уверен је Бистрон.

На питање зашто Курти у Немачкој види свог највећег савезника, Бистрон је објаснио да је разлог чињеница да Берлин заступа америчке интересе.

Немци су, напомиње, “продужена рука САД” и чине само оно што Американци желе на Западном Балкану.

“Немачка заступа америчке интересе. Сама чињеница да се на Косову налази друга по величини војна база после Рамштајна, говори све”, објаснио је он.

Упитан да ли сматра да ће Курти прихватити да успостави Заједницу српских општина, што предвиђа Бриселски споразум, Бистрон је казао да он то сигурно – неће урадити.

“Сигурно то неће учинити, то показује и у преговорима. Курти српску страну вуче за нос. Албанци крше све споразуме и обећања која су дали. Не придржавају се ничега. Купују време”, уверен је Бистрон.

Сагласан је са оценема да су Срби на Косову најугроженија популација у Европи.

“Они живе у војно запоседнутом делу своје земље. То је 100.000 талаца”, нагласио је немачки посланик.

На питање да ли би немачка војска, Бундесвер, требало да пошаље више војника у Кфор, одговара одрично. И не само то, Немачка би, мишљења је, требало да спозна да је експеримент Косово потпуни неуспех и да повуче признање.

“Требало би да спозна и да није само бомбардовање СР Југославије 1999. било кршење међународног права, којим је разорен територијални интегритет једне земље, већ треба да увиди да је била огромна грешка да се Косово призна као држава, јер та конструкција није држава. Она не може да преживи и само је протекторат ЕУ и САД. Немачка треба да повуче признање Косова”, поручује Бистрон.

Када је реч о будућности Западног Балкана у Европској унији, Бистрон примећује да Западни Балкан сада има алтернативе и може да бира у ком правцу ће се кретати.

Указује да је пре неколико година изгледало да је једина могућност за Западни Балкан да се економски добро развије и да има безбедносно политичку компонентну, да гарантује добар живот за људе – улазак у ЕУ, али да се то променило.

“Геополитичка ситуација се променила и људи на Западном Балкану сада виде да постоје и алтернативе Унији. Пре свега, земље БРИКС-а. Постоје могућности сарадње са Кином, Русијом и другим земљама, међу којима и са арапским. И тако може да се остварује економски успех. Равнотежа се променила и људи на Западном Балкану сада могу да бирају којим правцем желе да иду. ЕУ више није без алтернативе”, упозорава Бистрон.

Говорећи о односима Србије и Немачке, указао је да су они традиционално добри, уз извесна оптерећења, међу којима су министарка спољних послова Аналена Бербок и питање Косова.

“Рекао бих да имамо добре односе, традиционално. Те односе мало оптерећује сада ‘зелена’ министарка спољних послова која у целом свету Немачку чини смешном, а која и у Немачкој није омиљена, јер не заступа интересе земље, већ жели да наметне своју зелену идеологију”, каже саговорник Косово онлајна.

Критикује то што Аналена Бербок покушава да, како каже, са висине говори земљама како треба да живе и да размишљају.

“То не наилази на добар пријем нигде, па ни у Србији”, констатује он.

Уз то, наводи да питање Косова оптерећује односе Немачке са Србијом, јер Берлин без разлога снажно подстиче улазак Косова у међународне организације, од скоро у Савет Европе, али и у Уједињене нације.

“Тај притисак је апсолутно контрапродуктиван”, уверен је Бистрон.

Његовој странци расте популарност међу грађанима Немачке, а на питање види ли могућност да за пет до 10 година АфД да канцелара, Бистрон подсећа да је председница странке Алис Вајдел у више наврата изјавила да би радо обављала ту функцију.

Наводи и да актуелна истраживања показују да је АфД друга странка по снази у Немачкој, док истраживања у вези са изборима за Европски парламент чак показују да су најснажнија политичка снага.

Такође, у појединим немачким покрајинама, према испитивањима јавног мњења, АфД је, каже, већ најјачи, а тек следе различити изборе наредних месеци, односно у наредне две године.

“Да видимо како ћемо проћи, па ћете можда, следећи пут, моћи да интервјуиштете немачку канцеларку Алис Вајдел”, закључио је са оптимизмом Петр Бистрон.

Извор: Косово Онлајн

Косово је Срце Србије!

By Admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *