Фото: Direktno.rs
Републички Завод за заштиту споменика културе припремио је писмо Влади Србије и Министарству културе, у које је Н1 имао увид, а у ком кажу да је Влада својим одлукама да зграде Генералштаба избрише из регистра непокретних културних добара – грубо прекршила Закон о културном наслеђу. Захтевају од Владе да без одлагања одлуке стави ван снаге “како не бисмо били једина земља у цивилизованом свету која не поштује властити закон”, “не уважава службу заштите непокретних културних добара” и “руши и уништава своја културна добра”

Документ је саставила Стручна служба Републичког завода за заштиту споменика културе.

Подсетимо, Влада Србије одлучила је да из регистра избрише зграде Генералштаба Војске Србије и Црне Горе и Министарства одбране, а одлука је објављена у Службеном гласнику у петак, 15. новембра и ступа на снагу осмог дана од објаве.

У писму се констатује да стручна служба Републичког завода није израдила елаборат нити предлог одлуке о престанку својства непокретног културног добра. Додају да такав предлог одлуке не би ни могли да израде јер не постоји “ниједна чињеница која указује на то да је непокретно културно добро” тих зграда “изгубило споменичка својства”, због којих су и добила такав статус.

У писму у које су новинари Н1 имали увид, стоји да не постоји разумни, а ни законски прописан основ за то да ово непокретно културно добро изгуби свој статус.

– Важно је истаћи и то да ће се овом одлуком засигурно олакшати даљи планирани процеси који за резултат имају уништења врхунских дела, баштине модерне архитектуре у Београду а која представљају сведочанства једне идеолошке визије карактеристичне за средину 20. века која представља наше културно наслеђе – стоји у писму.

Како наводе, према мишљењу службе заштите непокретних културних добара, зграда Генералштаба је с временом добила и “меморијални значај” и да “данас представља споменик страдању државе Србије и њених грађана током НАТО агресије 1999. године”.

У писму се наводи и да су “архитектонски, урбанистички и меморијални значај били основ да се у Републичком заводу покрене поступак израде Одлуке о категоризацији зграде Генералштаба за непокретно културно добро од изузетног значаја, који је у току”.

У писму се наводи и да нема стручних аргумената за брисање две парцеле 804/2 и 969/1, из просторно културно-историјске целине уз Улицу кнеза Милоша, што је такође, наводи се, као одлука донето на истој седници Владе.

– Одлука Владе, да се из просторно културно-историјске целине изузму зграде Генералштаба представља грубо девастирање овог културног добра и уништавање сведока настанка и трајања модерне српске државе у 19. и 20. веку – стоји, између осталог, у писму у ком се објашњава и значај те културно-историјске целине.

– Овим грубим кршењем Закона о културном наслеђу од стране Владе постаје упитан статус сваког културног добра у Србији. Уколико Влада без стручне службе доноси одлуке о укидању статуса културног добра, наглашава се у писму – “отвориће се питање незаустављивог безвлашћа”. Како додају, “свако културно добро које засмета неком инвеститору или засмета из политичких или неких других разлога, може да буде обрисано на исти начин”.

Како додају, уколико држава Србија на овај начин поступа према сопственом културном добру и наслеђу “с којим правом ћемо тражити од међународних институција да заштити наше наслеђе не Косову и Метохији”.

– Уколико следе пример српске Владе, органи такозване државе Косово могу да донесу одлуку да Црква Богородице Љевишке у Призрену, девастирана у мартовском погрому 2004. године, више не буде споменик културе. Како ћемо је штитити, кад ми сами рушимо наше наслеђе у центру Београда – стоји у писму.

Влада Србије ФОТО: Милица Вучковић

Подсетимо и на то да је за Н1 раније данас потврђено да је у Заводу била БИА. Међутим, из те институције је речено да се новинари обрате званичним путем. Одговор још није стигао. Да ли је тачно да су припадници БИА у Заводу били због изјава конзерваторке Естеле Радоњић-Живков за Н1, нису желели да потврде.

Контактирали су новинари и Естелу Радоњић-Живков која је одговорила на позив, али није хтела да говори о дешавањима у Заводу.

Директор БИА Владимир Орлић одговорио је на позив Н1, али је рекао да се обрате СМС поруком са питањима. Питали су га да ли је тачно да су инспектори БИА током јутра били службено у просторијама Завода, као и да ли то има везе са скидањем заштите зграда Генералштаба и старог Министарства одбране као и са иступањем запослених Завода медијима. Одговор још није стигао.

Извор: Direktno.rs


Косово и Метохија су Срце и Душа Србије!

By Admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *