Извођач радова на реконструкцији железничке станице у Новом Саду, чији се део данас обрушио због чега је страдала најмање једна особа док је више грађана повређено, био је кинески конзорцијум CRIC&CCCC („China Railway International Co.Ltd“ i „China Communications Construction Company Ltd“).

Реконструкција железничке станице у Новом Саду почела још у октобру 2021. године, па је станица први пут свечано отворена у јеку предизборне кампање у марту 2022. године, писао је Данас.

Убрзо је поново затворена због радова.

Реконструисана зграда железничке станице отворена је 5. јула ове године, свечано, у Новом Саду – други пут.

Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић тада је истакао да је железничка станица Нови Сад реконструисана у две фазе.

„Уз услове Завода за заштиту споменика сачуван је изглед станице какав је имала раније, по чему је и позната“, изјавио је тада Весић.

Железничка станица у Новом Саду изграђена 1964. године по пројекту архитекте Имреа Фаркаша.

О извођачу радова

Извођач радова био је кинески конзорцијум CRIC&CCCC („China Railway International Co.Ltd“ i „China Communications Construction Company Ltd“).

Овај конзорцијум фирми China Railway International Company (CRIC) i China Communications Construction Company (CCCC) био је генерални извођач радова за инжењеринг, набавку и изградњу (ЕПЦ) на деоници пруге Београд – Стара Пазова, одговоран за пројектовање и изградњу пруге Београд – Стара Пазова.

Како је сам конзорцијум објавио у Вечерњим новостима почетком 2023. године, кинески извођач радова одговоран је и за изградњу пројекта пруге Нови Сад – Суботица – државна граница.

Реконструкција у две фазе

Портал еКапија је у јулу ове године подсетио да је уочи пуштања у саобраћај брзе пруге од Београда до Новог Сада, станична зграда железничке станице у Новом Саду делимично преуређена, када је уграђен лифт који спаја хол и пероне станице, а урађени су и садржаји за децу, чекаоница на првом спрату, фасада према перонима и простор испред станичне зграде.

Ипак то је, испоставиће се, наводи овај портал, била само прва фаза сређивања ове станичне зграде, чији је централни хол са шалтер салом у међувремену у потпуности затворен за путнике, а они су преусмерени у мањи, бочни хол станице где су отворени привремени шалтери и коридор за проток путника у доласку и одласку. У централни хол уселили су се мајстори када су кренули и знатно озбиљнији грађевински радови у станичној згради, у односу на прву фазу радова.

„Како су пролетос прецизирали из Инфраструктуре железнице Србије, ови радови обухватали су завршетак замене мермерних површина на комплетној станичној згради, завршетак изолаторских радова на плочи станичне зграде, као и завршетак свих колосечних капацитета у станици Нови Сад. Радовима друге фазе реконструкције обухваћена је и замена комплетне столарије у станичној згради, као и уређење шалтерских просторија. У станичном вестибилу изграђена је и галерија. Реконструкцијом станице Нови Сад били су обухваћени и радови у техничким просторијама – Центру за даљинско управљање, Телекоманди, просторијама отправника возова, релејним и ТК просторијама, као и у другим техничким просторијама“, објавила је тада еКапија.

Извор: n1

Повезан чланак:


Косово и Метохија су Срце и Душа Србије!

By Admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *