Са новом уредбом ЕУ ЕУДР – ЕУ 2023/1115, званично за „стварање ланаца снабдевања без крчења шума“, лавина бирократије се котрља према издавачима, која ће бити обавезна од 30. децембра 2024. године. Папирне књиге се сада сматрају „претњом екосистема“.

За сваки појединачни примерак, издавачи морају да обезбеде доказ о пореклу, гео-координате производње дрвета, детаљне информације о добављачима и сертификат „без крчења шума” – то су захтеви које је тешко испунити, а посебно утичу на мале издаваче. У овом заоштравању водећу улогу има Савезна агенција за пољопривреду и храну (БЛЕ) у Немачкој.

Аутори и издавачи су стога принуђени да превазилазе бирократске препреке које угрожавају њихову егзистенцију. Велике медијске компаније које су повезане са папирном индустријом (као што је Bonnier Group) остају непромењене. Закон ће вероватно бити смртно звоно за независне ауторе и мале издаваче, јер толику поплаву доказа нико себи не може приуштити. Према мишљењу стручњака из индустрије, пропис заправо има за циљ проређивање тржишта књига и промовише монополизацију неколицине, финансијски јаких играча.

Међутим, ово је само део сценарија: у исто време, колективно друштво “Wort” се залаже да обезбеди да се дигитални садржај може дистрибуирати без поштовања ауторских права. Аутори, с друге стране, могу да приговоре само до краја новембра – ако одбију, ризикују да буду искључени из тантијема.

Иза вела слободе изражавања крије се циљани напад на културну разноликост, како упозорава Немачки културни савет. Оно што почиње са „мржњом и агитацијом” претвара се у опште мешање у слободу изражавања.


Косово и Метохија су Срце и Душа Србије!

By Admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *