Након три дана очајног отпора турска војска је затражила милост, а војсци Јанка Вукотића испред Пећке патријаршије, приређена је свечаност и величанствен дочек.

Одмах потом потписан је уговор о предаји града, изабрана је нова управа и војска је кренула према Високим Дечанима.

Турске снаге у Метохији су се крајем октобра 1912. ужурбано повлачиле преко Призрена и Дебра ка Охриду и Битољу. 

У Ђаковици се налазио само један батаљон регуларних трупа од око 500 војника с једном брдском батеријом.

Командант црногорског Источног одреда јавио је краљу Николи I Петровићу да се мора задржати у Пећи још неколико дана, док успостави ред, разоружа муслиманско, а наоружа српско становништво, јер је сматрао да су:

– “… Пећка нахија, Патријаршија и Дечани глава Старе Србије, а то је у наше руке”.

Први контакт са српском војском Источни одред је успоставио на дан уласка у Пећ. Тога дана, наиме, командант одреда је добио писмо поручника Алексе Жујовића, који је као командир једне коњичке извиднице Ибарске војске, стигао до манастира Девича у Дреници.

Поручник Жујовић је извештавао о већ постигнутим успесима и даљим намерама српске војске и тражио слична обавештења о црногорској војсци. Истога дана је командант Источног одреда телеграмом јавио команданту Ибарске војске у Митровици да је са војском ушао у Пећ.

На косама источно од Ђаковице делови Дринске дивизије такође су били ступили у борбу с непријатељем. Ослобођењем Ђаковице и сусретом са српским трупама завршено је ослобођење Метохије.


Косово и Метохија су Срце и Душа Србије!

By Admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *