Посланик и председник странке Срце Србије (СРЦЕ) Здравко Понош изјавио је да се забраном српских возачких дозвола приводи крају укидање и симболичког присуства српске државе на северу Косова и Метохије (КиМ), на начин како је то раније завршено јужније од Ибра.
Понош је казао да укидање српских возачких дозвола није било неочекивано и да никога није изненадило.
„То је један у низу корака који је направила приштинска власт, а којим се мења стварно стање на терену како би се створила што повољнија позиција за Приштину пред преостале фазе дијалога с Београдом“, рекао је.
На питање како оцењује политику Српске напредне странке (СНС) и Александра Вучића према КиМ у протеклих 12 година, Понош је казао да после свега што се десило, а посебно због тога како се десило, нема никакву дилему да Вучићева косовска политика заслужује да се назове издајничком.
„Немогуће је да је човек био баш у свему неуспешан, ако је имао стварну намеру да бар нешто добро уради. И ћорава кока би убола бар неко зрно. За случај да неко верује у могућност да је хтео добро, али да је испало лоше, а и да се Вучић на тај начин правда, зар такав епохални неуспех није довољан разлог да одговара, да положи рачуне“, рекао је председник странке СРЦЕ.
Упитан које су највеће грешке Вучића по питању КиМ, Понош је казао да би то набрајање потрајало.
„Ако бих прихватио ту могућност да је имао добре намере, али да је само био епохално неспособан и несупешан, потрајало би то набрајање. Свакако, посебно место заслужило би то што је одлучио да све што се од Србије тражило преда одмах, безусловно, авансно. Формално само за обећања Приштине и међународних посредника, а суштински као отплату рате за страну подршку свом довођењу на власт како би урадио управо то што је урадио“, оценио је.
Нагласио је да ни Срби на КиМ ни држава Србија нису добили „ама баш ништа“ од такве Вучићеве политике која је била, како је навео, неопходно градивно ткиво за успостављање косовске државности.
На питање да ли у тим одлукама има елемената кривичних дела против народа и државе, Понош је рекао немогуће је да нема одговорности и да нико није крив за промену стања на терену и у папирима од онога што је било 2012. до овога што имамо данас.
„Вучић сам тврди оно што и народ види да је он човек који сам одлучује. То не значи да сам треба и да одговара. Готово сви министри у владама који су статирали док је он продавао и предавао КиМ, а посебно они који су били у Савету за националну безбедност током ових година треба да одговарају. Па не могу министри енергетике и телекомуникација, и који су носили тетки лек док је Вучић Приштини даривао међународни позивни број и ЕПС-ову инфраструктуру на КиМ, да буду амнестирани“, истакао је.
Упитан које су последице тих одлука и да ли су биле неопходне, Понош је рекао да су институције Републике Србије на КиМ угашене или протеране и да више не пружају подршку опстанку и функционисању српске заједнице.
„Срби се масовно исељавају. Најмучнији индикатор стања и трендова је што све више породица шаље децу чак и основну школу ван Косова, код родбине у Краљево и друге градове. Та деца неће да се врате на Косово. И остатак породице ће за њима пре или касније“, навео је.
Додао је да се Српска православна црква (СПЦ) већ озбиљно мири с новом реалношћу.
„Реалативизује питање државних граница и неприсуства институција државе Србије на простору КиМ. Као да се прихвата чињеница да ће цркве и манастири остати само српска културна баштина у коју ће туристи свраћати. А у туристичким лифлетима ће све чешће писати да посећују албанске средњевековне богомоље“, казао је.
На питање да ли може да истакне позитивне одлуке председника Вучића које су донеле бољитак српској заједници на КиМ, Понош је рекао да не може.
„Не могу. Нисам толико маштовит“, одговорио је.
Упитан колико су трагични догађаји у Бањској утицали на безбедност и опстанак Срба на КиМ, Понош је казао да су ти догађаји били нагло убрзање на већ зацртаном путу у провалију.
„Најава тог убрзања било је повлачење Срба из косовске полиције, а које је београдски режим наредио, на исти начин на који је претходно наредио посланицима Српске листе да се заклињу над Уставом Косова. Квалификација тих догађаја послужила је да пружи легитимитет свему ономе што после тога Приштина спроводи на терену, мислим пре свега на репресивне мере према цивилном становништву, непримерену демонстрацију силе“, рекао је.
Према његовим речима, локално српско становништво ничему се више не нада као колективитет који би се ослањао на Београд.
„Сваку врсту аутохтоног локалног организовања Прштина ће квалификовати и санкционисати како јој се прохте. Људи су препуштени сами себи, узимају косовска документа како би могли да живе на том простору. Од наравоучења из горког искуства да су их режим у Београду и њихови локални представници из тзв. Српске листе преварили и издали, мала је вајда“, нагласио је Понош.
Коментаришући то што је Милан Радоичић био годинама најближи сарадник председника Вучића по питању КиМ, Понош је рекао да је за Вучићево разумевање политике, српства и бизниса, Радоичић био природнији избор него неко профила, калибра и вредносних ставова Оливера Ивановића.
„А кад погледамо какви су остали Вучићеви пулени са Српске листе, онда није ни чудо што се Вучић ослонио на Радоичића. Радоичић се бар није заклињао и над косовским Уставом. Он зна које заклетве се више цене код Албанаца на Косову, а и коме се дају у послу којим се успешно бавио“, казао је.
На питање колики је сада политички капацитет Београда у преговорима с приштинским властима у Бриселу, Понош је рекао да актуелна власт нема никакав капацитет.
„Никакав, док је ове власти у Србији. Курти (Аљбин) врло успешно вуче лопту по терену, мало ногом, мало руком, мало испод мајице. Зна да судије то виде, али да не могу више да посежу за жутим картонима јер утакмица мора по сваку цену да се одигра до договореног резултата. Уосталом, Курти судије само нервира јер је нетактичан, нестрпљив и безобразан према њима, а не зато што фаулира другу страну или што ће да поремети зацртани резултат“, оценио је.
Додао је да Курти зна да су односи политичких партнера, „што су он и Вучић“, условљени опозицијом онога коме је мање стало.
„Њему је мање стало. Он је тај који сетује квалитет њихове међусобне везе. Може му се. Не оптерећује га чак ни мишљење Албанаца с југа централне Србије, а ни Тиране. Олупаће се и он на крају, али Срби на КиМ од тога неће имати користи“, рекао је Понош.
Упитан да ли ће бити формирана Заједница српских општина (ЗСО), Понош је казао „хоће, али к’о и да неће“.
„Чак и кад би данас била формирана са свим ингеренцијама које су некад тражене, а неће, то више нема те ефекте какве би имало кад је требало да се формира. Тамо данас има много мање Срба. Отишли су чекајући Годоа“, казао је.
Понош је истакао да је однос косовске владе и међународне заједнице према српској заједници на КиМ дволичан и лицемеран.
„Воде се логиком – нема Срба, нема ни проблема. Сад се већ окрећу концепту да треба да се сачува тамо таман толико Срба да их буде за показивање. Као Индијанаца у резерватима“, оценио је.
Да би се заштитили српски национални интереси на КиМ, рекао је Понош, прво би требало да се обнови држава Србија.
„У политичком смислу, ово што сад имамо је приватна прћија Александра Вучића. У економском смислу, ово је колонија којом у име колонијалних сила управља колонијални управник Александар вучић у процесу експлоатације природних ресурса и обезбеђивања логистичких линија у актуелној геополитичкој игри. Овакав Београд нико више не узима за озбиљно, посебно након што у фиоци имају случај Бањска“, нагласио је.
Кад државном врху задатке испоручује шеф стране обавештајне сужбе, додао је, онда је јасно о каквој потрошеној и корумпираној власти се ради.
„Да би се било шта од српских националних интереса на КиМ спасило, неопходно је да се промени власт у Србији“, закључио је председник странке Србија Центар Здравко Понош.
Извор: nova.rs
Косово и Метохија су Срце и Душа Србије!