У данас објављеном поднеску, тужиоци су нагласили да им се више сведока пожалило да су им оптужени, преко посредника, упућивали поруку да одустану од сведочења или да ублаже исказе.

Прислушкивањем разговора тројице оптужених са посетиоцима, уз одобрење судије, тужилаштво је, како се тврди, дошло до доказа да су они недозвољено утицали на сведоке и ометали суд.

„Тачи је у више наврата давао инструкције посетиоцима како да манипулишу сведоцима“, пише у поднеску.

Један од сведока рекао је тужиоцима да му је пренета порука, „по директној инструкцији Тачија и Весељија“, да се „повуче или да ублажи исказ“ и то „за добробит такозваног Косова“.

Сличне поруке добили су и други сведоци оптужбе.

Разговори, које су тужиоци надзирали, потврдили су да је Тачи посетиоцима „давао упутства како да сведок сведочи“ – да „умањује његову везу са Главним штабом ОВК“ – како би „изашао одавде као херој, а не осрамоћен“.

Истог сведока – који је, како произлази из документа, био „старешина ОВК“ – Тачи је, преко посетиоца, инструисао да каже да „није добијао наређења од ГШ“, да су саопштења тог штаба била „пропаганда“ и да је „главни“ у „ОВК“ био Адем Демаћи, тадашњи политички представник те оружане формације у Приштини.

Другом сведоку, Тачи је, у прислушкиваном разговору са посетиоцем, поручио да „умањује његову улогу“ у злоделима из оптужнице и да говори „не знам“ и „не сећам се“.

Тачи је посетиоцима у притвору „показивао или предавао“ раније изјаве сведока, уз упутство да сведоци те исказе накнадно пред тужиоцима „исправе и побољшају“.

Један од посетилаца рекао је Тачију да се већ срео са два сведока, а потом су разматрали „најбољи начин да се приђе“ другима.

Да су оптужени смишљено утицали на сведоке, тужиоци у поднеску доказују и Весељијевим речима да „те нико не може спречити да пошаљеш поруку“.

Надзор разговора, тројица оптужених покушавала су да ометају шапутањем, гласном музиком и говором у глас.

„Очигледно постоји велики ризик да ће тројица оптужених ометати суд и надаље, ако им се не ограниче посете и комуникација“, закључили су тужиоци у поднеску, подсећајући ранији налаз суда да на Косову „влада клима узнемиравања и застрашивања сведока“.

Тужилаштво је затражило и да суд привилегију ненадзираних посета тројици оптужених ограничи само на њиховог главног адвоката и једног ко-браниоца.

Члан тима одбране једног оптуженог ишао је у посету другој двојици оптужених који нису његови клијенти, а потом је „имао директну комуникацију са особом умешаном у ометање суда“, саопштено је.

Тужилаштво је затражило и да Тачи, Весељи и Сељими буду одвојени од осталих притвореника.

У посете оптуженима би, уз „активан надзор“, према захтеву тужилаца, могли да дођу само унапред одређени чланови породице и конзуларни изасланици.

На исти начин би била ограничена и сва писана и електронска комуникација Тачија, Весељија и Сељимија.

О захтеву тужилаштва одлуку ће донети расправно веће америчког судије Чарлса Смита.

Огромна већина од 35 сведока, који су до сада дали исказ на суђењу Тачију и саоптуженима, сведочила је иза затворених врата, ради заштите њиховог идентитета.

Процес ће пред Специјализованим већем Косова, како се суд у Хагу званично зове, бити настављен 4. децембра.

У 10 тачака, Тачи, Весељи, Сељими и Краснићи оптужени су за: прогон на политичкој и етничкој основи, затварање, незаконито хапшење и притварање, друге нехумане поступке, окрутно поступање, присилни нестанак, мучење (две тачке) и убиства (две тачке).

Оптужница Тачија (54), Весељија (55), Сељимија (52) и Краснићија (72) терети за злодела почињена у 42 нелегална притвора „ОВК“ на Косову и у Албанији над приближно 407 притвореника, од којих је најмање 98 убијено, од марта 1998. до септембра 1999. године.

Извор: Коссев


Косово и Метохија су Срце и Душа Србије!

By Admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *