Фото: РАС/РАС СрбијаФото: РАС/РАС Србија

У ноћи између 30. и 31. маја 1999. године, НАТО авиони бомбардовали су подручје општине Сурдулица са четири пројектила велике разорне моћи, а погођена је специјална болница за плућне болести “Санаторијум” у југоисточном делу града, када је погинуло 19 особа, а више десетина је повређено. 

Како је саопштио Документационо-информациони центар “Веритас”, два пројектила су директно погодила павиљон у коме су биле смештене избеглице из бивше Републике Српске Крајине, а један је пао у павиљон старачког дома.

Знатно је оштећен и павиљон са плућним болесницима. У тим објектима погинуло је 19 особа, док их је више десетина повређено.

У павиљону са избеглицама убијени су Малобабић Босиљка (53) и њена ђеца Милена (20), Раде, (19) и Миленко (16), Слијепчевић Мила (90), Манојловић Душан (72), Манојловић Милица (77), сви из Сјеничака, општина Карловац, Напијало Драгић (70) из Војнића, општина Војнић, Јањанин Бигданка (74) из Маличке, општина Вргин Мост, Поповић Славко (60) из Доњег Скрада, општина Крњак, Будисабвљевицј Петар (60) из Врховина, општина Врховине.

Погинули су и Павковић Ђорђе (45) из Павковића, општина Крњак, Жигић Раде (52) из Тука, општина Кореница, Малешевић Даница (61) из Тушиловића, општина Крњак и Вучковић Миланка (65) из Косјерског, општина Дуга Реса.

У оближњем старачком дому, навео је “Веритас”, убијени су: Рашић Стана (66) из Криве Феје, општина Врање, Милановић Босна (68) из Власина Округлице, општина Сурдулица, Величковић Десанка (67) из Калиманца, општина Владичин Хан и Рабгелов Стамен (61) из Божица, општина Сурдулица.

Дејства бомбардовања су била толико разорна да је комплетно уништен анатомски састав неких тела, због чега су, упркос упорности патолога, троје избеглица остали неидентификовани: Милица Манојловић и браћа Раде и Миленко Малобабић, каже се у саопштењу.

И идентификовани и неидентификовани посмртни остаци избеглица сахрањени су на Масуричком гробљу у Сурдулици, далеко од њихова завичаја у Лици и на Кордуну, којег напустише у августу 1995. године спашавајући главе пред хрватском војском у акцији под кодним називом “Олуја” на западне дијелове РСК, који су се у то вријеме налазили под заштитом мировних снага УН-а, навео је “Веритас”.

За отети завичај и изгубљене животе избеглица из Лике и Кордуна и стараца из околице Сурдулице, још нико није одговарао, навео је у саопштењу председник “Веритаса” Саво Штрбац.

Извор: РТВ

Бомбардовање Сурдулице 1999. се догодило у току НАТО бомбардовања Савезне Републике Југославије.  У току НАТО бомбардовања, сам град Сурдулица је бомбардован у три наврата а околина више од десет пута. Од последица ових напада погинуло је 50 цивила а 204 је повређено.Уништена је или оштећена чак четвртина стамбених објеката у граду. Сурдулица је имала највише цивилних жртава у НАТО бомбардовању у односу на укупан број становника.

21. април
НАТО је бомбардовао избегличко насеље у Сурдулици у коме су биле смештене српске избеглице из Републике Српске Крајине. Тада је погинуло 10 цивила, од којих шесторо деце. Рањено је 16 цивила.

27. април
НАТО авијација је око поднева бомбардовала густо насељени део Сурдулице, насеље Чубрине ливаде, недалеко од центра града. У овом нападу НАТО авијација испалила више од десет пројектила. Осим овог дела града, бомбардовано је и насеље Пискавица у источном делу града. У овом нападу погинуло је 20 цивила, међу којима и 12 деце. Повређено је више од 100 цивила, а срушено је или оштећено преко 500 кућа. Змај Јовина улица је од последица бомбардовања потпуно разрована а на раскрсници је петнаестак кућа тешко оштећено, а неколико до темеља порушено. Највећа разарања су била у комплексу породичних зграда у тој улици. Највише погинулих било је у кући породице Милић, у којој је погинуло 15 људиː шесточлана породица Милић и девет њихових комшија. Сви су се у тренутку бомбардовања налазили у подруму куће, у коме су безуспешно покушали да се спасу од НАТО бомби.

31. мај
НАТО авијација је у току ноћи бомбардовала геронтолошки центар, санаторијум за плућне болести и павиљон у коме су биле смештене избеглице из Републике Српске Крајине. Тада је убијено 20 цивила а 88 повређено.


Косово и Метохија су Срце и Душа Србије!

By Admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *