© Sputnik / Лола Ђорђевић© Sputnik / Лола Ђорђевић

Рат који је почео 1999. агресијом НАТО на Југославију траје и данас, а Србији и Југославији припала је тужна част да буде жртва једног поретка који је хтео да докаже да му нема алтернативе. Сада, 25 година касније показало се да није тако – свет се мења, поручено је са научне трибине у Руском дому.

Скуп под називом “НАТО агресија на Југославију: историјско сећање и дугорочне последице”, почео је минутом ћутања за жртве монструозног терористичког акта у Москви.

Главни уредник агенције ТАСС Андреј Кондрашов и директор Вечерњих новости Милорад Вучелић затим су отворили изложбу фотографија “Зашто?” из фото-документарије руске новинске агенције и српског дневног листа која сведочи о агресији НАТО на СР Југославију.

Изложба фотографија “Зашто?” у Руском дому
© Sputnik / Лола Ђорђевић

Сви догађаји који су се касније догодили, од Либије до Сирије, почели су 24. марта овде у Београду, рекао је Кондрашов који је и аутор документарног филма “Београд” о бомбардовању СРЈ, синоћ премијерно приказаног у Руском дому.

Како је истакао, Русија никад није остајала по страни од догађаја у Југославији и исте вечери кад су пале прве бомбе људи су изашли на митинг испред америчке амбасаде у Москви.

“С првим бомбама заљубљеност Руса у Запад се осула ипретворила у разумевање шта је Запад заправо”, навео је новинар и подсетио да је тадашњи руски премијер Јевгениј Примаков окренуо авион изнад Атлантика на путу ка САД да би показао да Русија не жели да легитимизује оно што су Американци радили у СР Југославији.

Изложба фотографија “Зашто?” у Руском дому
© Sputnik / Лола Ђорђевић

Милорад Вучелић је, говорећи о догађајима 1999., констатовао да је логика комбинације империје и њених сателита у НАТО и даље спремна да почини најгора непочинства и ужасе, о чему најбоље сведочи и све оно што се дешава на њиховом фронту против Русије на коме ће, како је уверен, поломити зубе.

Модератор дискусије, Фјодор Лукјанов, политиколог и директор за научни рад међународног дискусионог клуба Валдај, оценио је да су догађаји у Југославији 1999. били почетак нове епохе и прекреница за промене светског поретка.

“Налазимо се на путу кад свет постаје другачији. Не значи да је борба завршена и да ће бити кратка. И у том светлу морамо се сећати и жртви и храбрости, али и да професионално анализирамо какве поуке можемо да извучемо из тог рата. За Русију су те поуке данас посебно важне јер смо у првим редовима борбе”, рекао је Лукјанов и додао да искуство Балкана, бившег СССР и Русије показује да је борба исправан пут.

Амбасадор Александар Боцан-Харченко на научној трибини о НАТО агресији у Руском дому
© Sputnik / Лола Ђорђевић

Руски амбасадор у Србији Александар Боцан-Харченко подсетио је да је Запад много пре агресије НАТО 1999. поставио задатак да се потчини Србија.

“Управо је против Србије била уперена хрватска трагедија, да не говоримо о БиХ која је била још више антисрпски изражен сукоб. Као врхунац те антисрпске политике била је агресија 1999. године” рекао је амбасадор. Он је истакао да, међутим, Западна тзв. хуманитарна операција у СРЈ није пошла како су очекивали – мислили су да ће је завршити за пар дана, али брзо је постало јасно да се Срби не предају.

Директор Россотрудничества Јевгениј Примаков сложио се с оценом да је НАТО бомбардовање СРЈ историјски догађај чије су последице несагледиве јер је срушено међународно право.

Он је цитирао и чувеног руског писца Александра Солжењицина који је, пишући о трагедији Југославије, рекао да је тај догађај много опаснији, аналоган изласку Хитлера из Лиге народа и да свет очекују опасне последице ипотреси.

“Ми те последице сада видимо. То говори о томе да су бомбе које су тада пале на Југославију биле окидач за читав ланац догађаја широм света. Западни свет је пошао од тежње да стекне војну надмоћ на глобалном плану, да диктира своју вољу осталом свету и пљачка га, али сада губи предност јер се глобална већина осећа све самоуверенијом и јачом. Они су сад бесни што губе моћ,а с тиме су се први пут суочили у Југославији”, рекао је Примаков.

Говорећи о НАТО злочинима, подсетио је да би мала Милица Ракић, једна од деце погинуле од бомби Западне алијансе, данас имала 27-28 година и можда била овде.

”Сви сада говоре да можда треба да опростимо али не и да заборавимо. Русија не може ни да опрости ни да заборави”, поручио је Примаков.

Руски сенатор Владимир Чижов је рекао да почетак бомбардовања није био изненађење за Русију јер је Хавијер Солана рекао руском представнику у НАТО да је механизам покренут и да је издато наређење, а да он не може ништа да учини.

“Пре тога је вођен дуготрајни хибридни, односно информациони рат у ком су фабриковани Маркале, Рачак, геноцид над Албанцима… То је почело још од Тројанског коња. А како су реаговали Срби? Нису отишли у подруме него на београдске мостове,а у НАТО престоницама су били у шоку. Гледао сам их”, рекао је Чижов и додао да је то у многоме срушило представе натовских земаља о српском карактеру и српском народу.

После 78 дана бомбардовања, додао је Чижов, агресија НАТО није завршена.

Руски сенатор Владимир Чижов на скупу “НАТО агресија на Југославију: историјско сећање и дугорочне последице”
© Sputnik / Лола Ђорђевић

“Лично сам присуствовао изради Резолуције 1244 чије поједине одредбе на Западу данас многи игноришу. Примаков ми је говорио да се не удаљавам од западњака јер ће нас обманути и ја сам га послушао. Заиста су намеравали да промене неке формулације”, присетио се Чижов.

Сенатор Констатин Косачов је у видео обраћању рекао да је Русији блиска и разумљива бол српског народа и да зато подржава принципијелно став Србије према косовском питању.

“Остаћемо уз српски народ и наше српске пријатеље док год буде потребно. За Русију су догађаји 1999. такође били преломни, успели смо да се ослободимо илузија 90-их година да можемо заједно са Западом да градимо нови, праведни свет. Те илузије су тада дефинитивно сахрањене“, рекао је Косачов.

Погледајте и:

Извор: Спутник


Косово и Метохија су Срце и Душа Србије!

By Admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *