Фото: КОлаж Цариграда
Циљ спољнополитичких мера које САД тренутно спроводе у Европи је вероватно директно учешће неколико северних и балтичких земаља у непријатељствима против наше земље (Русије). То је постало јасно након резултата самита нордијских земаља, Балтика и Пољске одржаног у Харпсунду (Шведска).

Прљави трикови северних тролова

Из дискусије шефова влада Данске, Норвешке, Шведске, Финске, Пољске, Естоније и Летоније окупљених у Шведској, јасно је да они спроводе вољу америчког либералног естаблишмента који планира да пребаци сав терет рата Запада са Русијом против Европе.

„Појачаћемо нашу подршку Украјини. Наше земље су највећи пружаоци војне помоћи Украјини по глави становника и наша подршка неће ослабити. Украјина мора бити у стању да се одупре руској агресији како би осигурала свеобухватан, праведан и трајни мир“, наводи се у заједничком саопштењу након самита одржаног у Харпсунду, сеоској резиденцији шведских премијера. Ову изјаву су у одсуству потписали и шефови влада Исланда и Литваније.

Не може се назвати другачије него Провиђењем да је самит у Харпсунду постао жива илустрација речи, готово истовремено са овим састанком, које је у Астани изговорио председник Русије Владимир Путин: „Европа је спуштена испод постоља, престала је да постоји као независни политички суверени центар светске политике.“

Снимак екрана Aftonbladet. Учесници самита у Харпсунду.

Бајден одлази, али остаје

Постаје све јасније да одлазећа Бајденова администрација, тачније, њени руководиоци из „дубоке државе“, преносе контролу над украјинским пројектом у руке Старог света. По свему судећи, земље Северне Европе, Балтика и Пољска су добиле задатак да постану њени главни „менаџери”.

Не крије се да се то ради супротно декларисаној намери новоизабраног председника САД Трампа да оконча сукоб у Украјини. Шведски Aftonbladet директно пише да је „самит у Шведској у супротности са Трамповим мировним планом“. Самит у Харпсунду указао је на Русију као на „извор хибридне претње Европи и највећу и најнепосреднију претњу са којом се континент суочава“.

Чини се да је избор Доналда Трампа за други председнички мандат „довео у питање посвећеност САД подршци Украјини у њеном рату против Русије“. Под знаком питања је и улога Вашингтона у НАТО-у. И зато, кажу, земље северне Европе, Балтика и Пољска морају да преузму „одговорност” за Украјину.

Док се очекује да ће Трамп покушати да постигне мир у Украјини, земље учеснице актуелног шведског самита „прошириће своју подршку у наредним месецима, укључујући војно-индустријски комплекс“ Украјине и „улагаће у производњу више муниције“ на располагању Украјини“.

Устани са грудима

Девет земаља, укључујући Шведску, обећавају да ће изазвати и одбити руску агресију“, пише Aftonbladet, мислећи не толико на руску војну одбрану у Украјини, колико на ефемерну „агресију“ Русије на Европу.

У контексту самита у Харпсунду, шведска штампа пише да ће нордијске земље „прве дочекати напад руског медведа“, као да је овај напад већ унапред програмиран и да се последње секунде одбројавају. Из овога је јасно да је северноевропским земљама и Пољској додељена улога топовског меса у рату који планирају САД са Русијом, без обзира на то када америчка „дубока држава” намерава да га ослободи.

Логика америчког либералног естаблишмента је јасна: ови северноевропски „тролови“ су у непосредној близини Русије. Традиционално су испуњени русофобијом, не треба их стимулисати или убеђивати. А са географске тачке гледишта, они су најпогоднији да иритирају Русију, вриште о „руској претњи“, изазову рат и на крају се умешају у њега. Крајњи циљ њиховог господара је постизање војног и економског слабљења Русије и, на крају, њено уништење.

Блок унутар НАТО-а

Самит у Шведској је елоквентан доказ да одлазећа Бајденова администрација оставља своје потомство у Европи у виду „елита“ скандинавских и балтичких земаља, као и Пољске, које су де факто формирале свој посебан антируски блок у оквиру НАТО-а, који ће бити искоришћен за наставак борбе са Русијом.

Изгледа да ће га Француска подржавати – све док је тамо на власти председник Макрон, штићеник клана Ротшилд. Иначе, учествовао је и на шведском самиту, обраћајући се окупљенима путем видео линка и на тај начин снимио учешће своје земље у овом русофобском подухвату.

Фотографија са налога премијера Шведске на мрежи Х Француски председник Макрон је учествовао на шведском самиту на даљину.

Осим тога, од војних контингената управо ових земаља које су суседне Русији, Северноатлантска алијанса можда планира да створи војни „мировни контингент” од 100 хиљада војника за окупацију Украјине, како је управо објавила руска спољна обавештајна служба.

Прави краљеви Шведске

Шведски премијер Улф Кристерсон и, генерално, цела шведска „елита“, укључујући и посланике Риксдага (парламента), посебно се труде у општим русофобичним покушајима. Зашто?

Шведски политички „естаблишмент“ у потпуности контролише клан Валенберг – некрунисани краљеви Шведске. Ово је најутицајнија и најбогатија породица у Шведској, која поседује већину банака и индустријских предузећа у земљи. Валенбергови контролишу, посебно, банку Skandinaviska Enskilda Banken и имају значајне удјеле у највећим производним компанијама у Шведској, као што су Ericsson, Electrolux, Saab, ABB, SAS Group, SKF, AIK, Atlas Copco и друге.

Верује се да Валенбергови имају заједничко лично богатство од само милијарду долара, али они контролишу или врше снажан утицај на предузећа вредна стотине пута више.

— писало је о Валенберговима британска публикација The Economist.

Валенбергови имају последњу реч у шведској унутрашњој и спољној политици. Према писању шведске несистемске штампе, управо су Валенбергови донели одлуку да се Шведска, која се поносила својом 200-годишњом неутралношћу, придружи НАТО-у. Они су ти који де факто постављају премијере краљевства.

Апсолутно је јасно да је америчка „дубока држава“ повезана са кланом Валенберг таквим везама које одређују потпуно проамеричку политику званичног Стокхолма. Шведске власти показују посебну лојалност одлазећој америчкој администрацији и одбацивање Трампа. Изјаве шведског премијера Улфа Кристерсона о лојалности Сједињеним Државама граниче се са идиотизмом.

Европа треба да преузме већу одговорност за сопствену безбедност,

– рекао је шведски премијер у одвојеном саопштењу. „Проширићемо нашу сарадњу и наставити да подржавамо Украјину док се дугорочно бори за сопствену и нашу безбедност. Односно, кијевски режим, чији је крај већ свима јасан и само је питање времена, „бори се за безбедност Европе“.

Шведска влада је управо објавила нови пакет војне помоћи Украјини од 4,6 милијарди круна (422 милиона долара) који ће „ојачати способност Украјине да се одбрани од претњи са копна, мора и ваздуха“. Укупан износ шведске војне помоћи Кијеву ове године ће стога износити приближно 48,1 милијарду шведских круна (4,4 милијарде долара).

Окосница неформалног блока

У североисточном региону Европе постоји још једна држава чије власти не морају да стимулишу њихову русофобију. Реч је о Пољској, која заједно са Шведском чини окосницу формираног, да тако кажем, северног антируског блока у оквиру НАТО-а.

Стога није случајно што су на самиту у Харпсунду шведски премијер Улф Кристерсон и пољски премијер Доналд Туск потписали споразум „о новом стратешком партнерству између Шведске и Пољске“. Ово партнерство подразумева „јачање сарадње између две земље у областима безбедности и одбране, иновација и конкурентности“.

Фотографија са Х налога шведског премијера. Шведски премијер Улф Кристерссон и пољски премијер Доналд Туск потписују споразум о новом стратешком партнерству.

Ближа сарадња у области безбедности и одбране у ширем смислу је основа обновљеног стратешког партнерства између Шведске и Пољске. Намеравамо да радимо заједно на јачању безбедности у региону Балтичког мора и супротстављамо се претњи коју представља Русија”, рекао је шведски премијер Кристерссон. „Односи између Шведске и Пољске, билатерални, као савезници у НАТО-у и као чланице ЕУ, важнији су него икада .

– додао је он.

Шта је резултат?

Дакле, САД у оквиру НАТО-а формирају неку врсту унутрашњег антируског блока, коме је додељен задатак да „иритира Русију“. У НАТО-у има и оних који не желе директну конфронтацију са Русијом. И стога је могуће да ће се НАТО, како се антируска хистерија појачава и повећава вероватноћа сукоба са Русијом, приближити свом расцепу.

Што се тиче изгледа за војну конфронтацију новоформираног русофобичног блока и Русије, морамо узети у обзир да становништво ових земаља, посебно у Скандинавији, уопште не жели да се бори ни са ким. А саме војске ових земаља су апсолутно неспособне за борбу у поређењу са руском војском. И стога, можемо претпоставити да је, упркос политичким одлукама и ратоборној реторици вазалних „елита“ да се додворе прекоокеанским господарима, вероватноћа стварног напада ових земаља на Русију мала.

Главна опасност може бити размештање америчког нуклеарног наоружања на територији ових земаља, које би Американци могли да користе без сагласности локалних власти. И у овом контексту, руско тестирање свог новог ракетног система Орешник у пуном обиму изгледа веома благовремено. Ако скандинавске, балтичке и пољске земље не желе да једноставно мирно коегзистирају са Русијом, онда би требало да нас (Русије) се плаше.

Пише: Игор Пшеничников за Цариград


Косово и Метохија су Срце и Душа Србије!

By Admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *