Осим у Доњој Гуштерици, због процеса последњег конкурса за пријем здравстевних радника и тајних података о примљенима, протест грађана одржан је у подне и испред Дома здравља у Грачаници. И ту тврде да је и на овом конкурсу владао чист непотизам, примали се „подобни“, млади људи, наспрам оних који годинама чекају на посао, узалуд конкуришу или годинама чекају на продужење уговора. Траже да списак буде јаван, али, с обзиром на то да резултате већ и знају, да се он поништи, распише нови уз посебну комисију. Директорка ове институције разуме незадовољство, уз тврдње да је на избору примљених кандидата радила Комисија.
27. јануара ове године, Министарство здравља Србије расписало је више конкурса за пријем у радни однос и то на само месец дана у здравственим инсититуцијама на Косову, општинама јужно од Ибра.
Међу њима, конкурс је био расписан и за Дом здравља у Грачаници, који је био отворен до 28. фебруара, а најављено је да ће резултати бити познати већ након 30 дана.
За пријем у радни однос конкурисало је 750 људи за 52 позиције.
И пре него да они буду јавно објављени, грађани су за њих чули и негодују јер, како тврде, осим што процес није испоштован – и на овом су конкурсу примљени они који, штавише, не испуњавају услове конкурса. Примили су се људи „подобни власти“, није се гледала социјална карта, нити старосна доб.
Одлучили су да и оно мало што је остало овде – униште
Окупљенима се обратио један од њих, Петар Ђорђевић.
„Видите колико је људи окупила иста неправда и иста мука. Остали без много српских институција овде на Косову, остала нам је просвета и здравство. А ево и здравство су одлучили да нам униште запошљавањем преко родбинских и партијских веза. Нама је ово ослонац опстанка и запошљавањем на овакав начин отераће и ово мало људи што је одлучило да остане овде. Не даје се прилика људима, ово је тужна слика. То су људи који су основали породице овде, одлучни да остану, не даје им се прилика. Не цени се ни искуство, ни знање“, навео је он.
Излистао је захтеве, а прво траже да списак примљених радника буде јаван али: „Са све њиховим образовањем, радним искуством и социјалним статусом“.
Осим тога, траже и да се политика не меша у одабир „подобних и неподобних“ већ да „људима да прилику да живе и раде“.
Позвао је Ђорђевић и на кривичну одговорност сваког ко се, навео је даље, меша у изборни циклус на овом конкурсу, свако ко је на било који начин притисцима људе санкционисао.
Траже и понављање конкурса, а да следећи буде праћен Независном комисијом: „Да се направи једна Независна комисија која ће одлучивати, јер овако не иде“.
Појединачни случајеви: Границе нормалности се губе
Испред Дома здравља у Грачаници, била је, поред осталог, и мајка четворо деце и то са децом. На посао, каже Мирјана Васић по струци фармацеутски техничар, чека 19 година.
„Обећавали су ми у Апотекарској установи, у Дому здравља за спремачицу и ту сам избачена. Срамота је шта се ради“.
Још је једна, у овом случају, самохрана мајка четворо деце била данас на овом протесту, која такође на посао чека годинама.
„Живим од социјалне помоћи, немам избора. Овде се очигледно гледа да се ономе ко има још више помогне, а нас које немамо нико и не гледа. Немам струку, али бих могла да радим и као спремачица. Али ни то не могу“.
На протесту су се нашле и две жене, обе су биле радно ангажоване као стоматолошке сестре у овом Дому здравља, али им уговор није продужаван. А сада су примљена нова лица.
„Границе нормалности се губе. Клизимо у друштво подобних и рођака, у безнађе вођени људима који владају законом јачег, подобнијег. Поред тога што је реч о необразованим људима који не знају да обављају функције на којима су, они уносе и раздор међу људима. Нека је са срећом примљенима, али шта је са нама“, казала је Бобана Трајковић.
А одлуке доносе, прецизирала је, Привремени општински органи при српском систему.
Иначе, реч је о српским општинама затвореним од стране сепаратистичких ткз. власти као паралелне и илегалне институције.
„Они су избацивали, убацивали људе. На основу чега? Где је листа примљених, зар не би требало да буде на огласној табли, а не да се људи зову у 12 сати и кажу ‘дођи да потпишеш уговор… Људима је свега више преко главе, овом непотизму треба доћи крај…“.
Миладинов је питала – што не пређе да живи у Врање?
Трајковић је испричала и исход једног од њених разговора са представницом Канцеларије за КиМ.
Најпре каже да је она почела да ради и то у Врању, такође у својој струци. Тврди да је након неког времена упитала Светлану Миладинов из Канцеларије за КиМ да јој омогући премештај у Грачаницу, те да јој је она казала:
„Па одлично, добили сте посао у Врању. Што не пређете да живите тамо? Ја сам хтела овде, да сам хтела да идем, не бих овде градила кућу“.
А њена колегиница по струци, отказ је добила пре 10 година, тврди – без образложења. Од тада се, додаје, жалила разним инситуцијама и добијала обећања, узалудна.
„Више пута сам ишла на разговоре са ‘надређенима’, увек су била лажна обећања – Марија, вратићемо те на посао. Ја нисам тражила никакво запослење, већ само враћање на моје радно место где сам радила“, каже Марија Максимовић.
Када је реч о последњем конкурсу, каже, ту су се за викенд имена мењала. Наду полаже у српског председника: „Ми желимо да се наш глас чује до председника Вучића, па да видимо шта ћемо“.
Подршку је окупљенима данас пружио и радник Дома здравља односно тамошње лабораторије. Поручио је да му је жао што се политика умешала у здравство.
„Одлучује политика а не стручни људи. Директорка треба да објасни ко су људи који су примљени, на основу чега. Треба и млади да се запосле, знам, али нису гледали социјалне карте. Људи који имају породицу, децу треба да буду први“, казао је на овом протесту Јовица Стевић.
‘Пумпаши’ су у праву
Кандидатима који су се пријавили на конкурс у Дом здравља Грачаница придружили су се и поједини грађани. Јовица Васић из Доње Брњице је бивши радник ове установе.
Поручио је да корупцији треба стати на крај, те да су „пумпаши у праву“.
“Овој корупцији треба да се стане на крај, овим олошима, овим директорима за сва времена да се стане на крај. Овај дечко је пре 23 године завршио медицинску школу, супруга и он имају троје деце, не раде нигде. На крају свих крајева, пумпаши су у праву, они што пумпају нису џабе стали тамо да пумпају јер ова корупција не може више да се издржи. Не очекујем ништа јер је свуда корупција“, казао је, преноси Ким.
Он је уз Вучића и државу Србију, истиче, али „није спреман више да трпи неподношљиве ствари”.
Неко носи гајбе, а неко се шећка са семенкама
“Ми смо дошли на ивицу егзистенције, ја 30 година носим гајбе а људи се шећкају овде са семенкама, ово је дошло до катастрофе. Зар ја у мојих 67 година дошао сам овде да се бламирам. Ићи ћемо до Вучића да му кажемо кога овде држи, које лажове држи, ове светске лажове, Срђана, Травку, Јанка, Марка, све лажове држи овде. Ови лажови који подржавају нас овде Србе, лажно нас подржавају, лажу. Вучићу лажу те сви људи око тебе, нека зна Вучић ово. Није Вучић цар над царевима, има други Вучићи овде, ја сам Вучић”, поручио је, извештава Ким.
Директорка: Избором се бавила Комисија
Грађани су позивали директорицу да изађе и она објасни људима о чему се ради, ко је одлучивао.
А у једном тренутку, Мирјана Димитријевић, је и изашла.
„52 људи ће бити примљено. Оно што желим да кажем је да верујем да има оправданих разлога за незадовољство, али оно што могу као директор ове установе да кажем је да нисмо у могућности да примимо већи број и да сваком нашем суграђанину изађемо у сусрет и примимо га да ради“, поручила је окупљенима.
На питање да се запошљавало политички, казала је: „Ја заиста на те ваше констатације не могу да одговорим. Оно што смо ми урадили као установа је да смо формирали комисију, да смо звали кандидате, можда нисмо све јер је био велики број кандидата. Али смо већи део позвали. За свако радно место је формирана комисија и ја сам добила предлог комисије за кандидате који су примљени“.
Госпођа има 297.400 динара плату.
Плата сепаратистичке владе *косова тј.општине Грачаница
И сви њени из куће су на државној плати из Србије.
Станови у Бг (2) апартмани на Копаонику (3)
Дошло је до расправе грађана и Димитријевић, након што су је демантовали да је комисија одлучивала о кандидатима.
На тврдње грађана да се није гледала социјална карта, Димитријевић каже да није њена дужност социјална карта, већ да је то посао надлежних у Привременом органу „да воде рачуна о социјалној карти и да на основу тога нама дају податке“.
На питање да ли је привремени орган послао такву социјалну карту, казала је:
„Нама конкретно није дата социјална карта, али смо добили предлог за поједине кандидате. Нисмо се водили предлогом, али смо усвојили поједине људе који су примљени, али нисмо све“.
На питање да ли је истакнут списак свих кандидата, Димитријевић је навела да није, јер није ни коначан.
„Биће истакнут ових дана. Ни један радник није још увек добио уговор и потписао“, тврди директорка Дома здравља у Грачаници.
Извор: КоССев
Повезан чланак:
Косово и Метохија су Срце и Душа Србије!