У селу Готовуша смештеном у Сиринићкој жупу налази се црква Успења Пресвете Богородице. Мештани овог села граде звоник у близини цркве, уз благослов свештеника. Међутим, потребна су додатна новчана средства како би се радови привели крају. Упутили су апел свима да им помогну у складу са својим могућностима.
Са изградњом овог звоника кренуло се прошле године на пролеће, уз благослов свештеника Милоша Вукића, и то прилозима и трудом мештана. Главни мајстор је Милорад Репиновић.
Од суза до звоника
Мештанин Готовуше Бојан Радић објашњава да је заправо све кренуло од његовог рођака Драгише Стаменковића, хирурга родом из Готовуше, који живи у Београду.
„Дошао је једног дана до горње цркве у Готовуши – Светог Николе, где је видео да смо започели са изградњом другог звоника. Одушевио се толико да је заплакао и казао ми је – ‘рођаче, да га направимо и код доње цркве’ (Успења Пресвете Богородице)“.
Драгиша је и највећи донатор. До сада је дао око 2,000 евра, док су други мештани ко је колико био у могућности.
Иако је изградња увелико у току, те је више од пола звоника саграђено, недостају финансијска средства како би се привела крају. Због тога су радови у једном тренутку и обустављени, а потом поново настављени пре месец дана.
За завршетак радова потребно је, процењује Радић, око 10.000 евра.
„На жалост, доста тога смо одрадили на вересију, на образ, људима треба платити дневнице, имамо дугове. Коштаће најмање 10,000 евра да се заврши све. А ми смо 1,500 до сада скупили, људи су давали колико је ко могао“.
Мало по мало, камен по камен
Прецизира да је неопходно да се заврше зидови на објекту, а потом и постави кров.
Радић је похвалио власника гвожђаре „Стандард“ у Штрпцу, наводећи да им излазе у сусрет у вези са материјалом који је потребан за изградњу, иако тренутно немају новца да исти плате.





Светиње из средњег века
Иако се у храму Успења Пресвете Богородице литургије не служе сваке недеље, ову цркву свакако обилазе мештани Готовуше, села у којем живи око 800 становника.
Светиња посвећена Богородици најпосећенија је управо током празника који су посвећени њој – пре свега за Велику Госпојину – 28. августа.
Налази се на крају села и изграђена је у XVI веку, а како се наводи у молби свештеника за помоћ у реконструкцију објекта, смештена је на темељима много веће цркве која је изграђена у раном хришћанском периоду, односно, према мишљењу археолога који су имали прилике да виде сачуване подне мозаике, негде око V века.
„Има заговорника и мишљења да је баш на овом простору било и седиште хорепископа, будући да је географски положај Сиринићке жупе и њени земљишни потенцијал омогућавао једну већу дозу самосталности“, наводи се даље у молби.
У горњем делу овог села налази се други храм – црква Светог Николе-Светог Спаса, која је, према наводима археолога, саграђена у XII веку.
„И ми сада, и у овом периоду великих искушења у борби за голи опстанак и очување своје вере чинимо све да заштитимо своје светиње од пропадања остављајући завет и пример својим покољењима да и они исто чине. Чинимо све што можемо, али наше могућности су ипак ограничене нарочито у погледу новчаних средстава која увек недостају“, наводи се у документу.
Како помоћи
Осим звоника, у Сиринићкој жупи се гради и црква. Средином прошле године положен је камен темељац за изградњу цркве Светог Пантелејмона у селу Сушиће, чији је парох свештеник Милош Вукић.
Бојан Радић из Готовуше у изјави за КоССев објашњава да је локални свештеник Милош Вукић још раније упутио молбу за помоћ ради реконструкције звоника, али и за изградњу ове цркве.
Због тога објашњавају да, они који желе да финансијски помогну изградњу звоника за цркву Успења Пресвете Богородице, да је неопходно да то назначе приликом уплате.
Број рачуна у Комерцијалној банци: 205-69497-50 Српска православна црквена општина Сиринићка.
Извор: КоССев
Косово и Метохија су Срце и Душа Србије!