У више градова у Србији, на више места, у 11.52 почела је акција „Застани Србијо“, где се блокирањем саобраћајница и тишином одаје пошта за настрадале у паду надстрешнице у Новом Саду 1. новембра. Истовремено настављају се блокаде факултета, а новосадска опозиција најављује да ће акцију „Застани Србијо“ одржати испред Полицијске управе у Новом Саду, одакле их је јуче у силовитој акцији изгурала полиција, јавља Н1.
Више од 40 државних факултета званично је у блокади. Стоматолошки факултет у Београду је један од последњих који се прикључује студентским протестима, јавио је јутрос овај медиј.
Како јавља Н1, су сви факултети у Новом Саду су били званично у блокади.
Студенти су и јуче одали пошту страдалима у трагедији у Новом Саду 15-минутном блокадом саобраћајница и изласком испред факултета. Студенти су се синоћ око 19:00 окупили испред РТС, како би буком ометали дневник јавног сервиса у 19.30, јер јавни сервис не објављује информације о њиховим активностима, али и зато што су говорили да су студенти плаћени.
Сви пленуми београдских факултета који су у блокади поручили су да њихови захтеви нису испуњени, алудирајући на изјаву председника Србије Александра Вучића да је испунио све захтеве студената и да сада могу да окончају блокаде.
У блокади је и више средњих школа и гимназија, јавља Н1.
Подршка студентима из Пољске и Подгорице
Како јавља Н1, студенти славистике с пољских универзитета у Кракову, Познању, Варшави и Врославу и чланови матичног кружока пружили су подршку мирним студентским протестима у Србији.
„Уважавајући важност и значај академија за будућност сваког друштва, те право на слободно изражавање својих ставова, солидаришемо се са нашим колегама и колегиницама у борби за бољу Србију“, наводи се у поруци подршке пољских студената српским колегама.
С друге стране, протестују и студенти ФПН-а у Подгорици.
Студенткиња на Факултету политичких наука (ФПН) у Подгорици, Петра Челевић, каже да многи студенти овог факултета пружају подршку студентима из Србије који су у блокади већ две недеље, јер је важно борити се за правду и слободу. Поручила је да истрају у циљевима, јер је данас слобода најважнија ствар коју неко може да поседује, јавља Н1.
Студенти са овог факултета, подршком, поручују да су циљеви „универзални, а не локални“.
„Под универзалним принципима сматрамо да имају права да се боре за слободу избора и слободу говора. У Србији је током хибридног режима, који траје, негде то забрањено не само студентима, већ и осталим организацијама. Та њихова аутономија покушава да се угуши. Нама је важно да пружимо подршку колегама у њиховој борби за правду и слободу. У таквим људима, храбрим и младим, у Београду, Новом Саду и другим универзитетима, огледа се то што српско друштво јесте, а то је да се вековима боримо за слободу“, казала је студенткиња за Н1.
Извор: Н1
Косово и Метохија су Срце и Душа Србије!