Заменик помоћника државног секретара САД за Европу и Евроазију Габријел Ескобар разрешен је дужности изасланика за Западни Балкан, тврди портал Фронтлајнер.
“Смена је уследила након темељног истражног рада магазина Фронтлајнер, који је открио могуће сукобе интереса и довео у сумњу његов дипломатски интегритет. Потврда Ескобарове смене стигла је од извора у америчком Конгресу убрзо након што се Вуди Џумшити, главни уредник тог медија, појавио у телевизијској емисији у којој је говорио о виталној улози штампе у демократији и препрекама са којима се суочавају новинари када изазивају утицајне личности”, пише портал.
Контроверза око Ескобара почела је извештајем Фронтлајнера од 22. марта, у којем се наводе тврдње о финансијским везама између Ескобарове породице и српских државних органа, што доводи у сумњу његову неутралност у осетљивом дијалогу Приштине и Београда.
О импликацијама ових навода даље се расправљало у емисији Јуроњуз Албанија, где је Џумшити био панелиста. Главна тема разговора био је квалитет информативног извештавања и последице које новинари трпе, попут клеветничких кампања, за свој истраживачки рад. Током емисије, Џумшити је истакао важност јачања управљања медијима и интерних капацитета за побољшање интегритета и отпорности новинара.
Убрзо након овог телевизијског појављивања, извор у америчком Конгресу обавестио је Џумшитија о Ескобаровој смени.
“Овај потез америчке владе указује на озбиљност оптужби и утицај медијског надзора на дипломатску праксу. Истраживачка испостава Фронтлајнера у Лондону је одмах затражила коментаре од различитих америчких субјеката, укључујући тзв. амбасаду САД у Приштини, Канцеларију за стратешке комуникације у Бриселу и Стејт департмент САД, како би добили јасноћу о ситуацији и будућности америчке дипломатије на Балкану. Упркос вишеструким упитима, до ове објаве није било одговора. Тишина поставља питања о транспарентности и спремности владе САД да се јавно позабави питањима која су покренута у извештајима Фронтлајнера”, констатује портал који указује да је био мета напада невладиних организација које подстиче амбасада САД у Приштини после објаве ове информације.
Импликације Ескобарове смене, додаје, су далекосежне и потенцијално утичу на америчке стратегије на Балкану и на шири међународни дипломатски пејзаж.
Овај случај такође наглашава текуће ризике и изазове са којима се суочавају новинари широм света, потврђујући потребу за снажном заштитом и подршком штампи у њиховој кључној улози чувара демократије.
Отпуштање Ескобара је, сматра Фронтлајнер, сведочанство моћи штампе и њене незаменљиве улоге у функционалној демократији.
Дописник Ал Џазире Балкан из Вашингтона Иво Пуљић написао је на друштвеној мрежи “X” да Ескобар од средине овог месеца више неће бити заменик помоћника америчког државног секретара за Европу и Евроазију, нити изасланик за Западни Балкан
“Наводно ће бити номинован за једну од амбасадорских позиција. Где ли”, пита Пуљић.
Извор: Косово Онлајн
Косово и Метохија су Срце и Душа Србије!