Предлог Статута Заједнице српских општина прихватиле су обе стране, али се тренутно тражи одговарајућа форма којом ће Београд и Приштина бити задовољни. Поред тога што је Курти прихватио оснивање ЗСО, и Вучић прихватио нацрт и динамику примене споразума из Охрида, али је захтевао да не буде потписа пре 17. децембра кад се одржавају избори у Србији.
Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен је на конференцији за новинаре објаснила се од Београда тражи да прихвати споразум који је понудила ЕУ, док је Приштина у обавези да га спроведе и оснује ЗСО.
„О чему се ради? Ради се о спровођењу споразума из Охрида. Он предвиђа одређене кораке, као што су признање докумената, институција, а с друге стране то иде уз оснивање Асоцијације општина са српском већином, што треба да реализује Косово. То ће утрти пут нормализацији односа“, нагласила је Урсула фон дер Лајен објашњавајући шта значи “де факто” признање ткз “Косова”, зати је додала да је важно да Србија подржи Статут ЗСО.
Такође се очекује да ће доћи и до мењања назива и да се врло вероватно се то неће звати Заједница српских општина, а постоји могућност да су оквиру те ‘асоцијације’ додају и неке друге општине са албанском већином. Прича о извршним функцијама тог тела, налик ономе што Република Српска има у БиХ једноставно не стоје и то се дефинитивно неће догодити, каже извор за портал Нова.
С друге стране, председник Србије нагласио је да евентуални потпис може да уследи тек по оконачњу избора у Србији који су планирани за 17. децембар.
„Ту се појавио Куртијев захтев о уласку у ЕУ и НАТО, а тражио је и да пет чланица које нису признале Косово то учине. Вучић је прихватио нацрт и динамику примене споразума из Охрида, али без потписа, али то не значи да потписа неће бити. На ток преговора значајно је утицало то што су предложена два модела договора: Један који би подразумевао детаљну изјаву обе стране и која би имала једнаку тежину као и потписи и други који би укључивао сеператне споразуме двеју страна са Европском унијом. Вучић је прихватио све, укључујући и потписивање споразума, али не са Куртијем на истом документу. Такође, нагласио је да евентуални потпис може да уследи тек по оконачњу избора у Србији и предложио је, између осталог, да председник Француске дође у посету у Београд у наредних месец и по дана што се поклапа са периодом предизборне кампање“, објашњава саговорник портала Нова.
На питање новинара шта је садржај документа који је велика петрока раније донела у Београд, Вучић је рекао:
„Тај папир се искључиво односи на ЗСО. Ја не могу да говорим о детаљима, јер није договорено да се говори о детаљима, као што видите, веома смо се конкретно држали и нигде није процурео ниједан детаљ“.
С друге стране, из Приштине је саопштено да је Курти био спреман да потпише Основни споразум за нормализацију односа са Србијом, али да је друга страна није желела да стави потпис.
Немачки канцелар Олаф Шолц изјавио по завршетку Самита Европске уније (ЕУ) да је његов утисак да преговори са Косовом и Србијом у Бриселу нису пропали, јер су обе стране исказале спремност за спровођење договора.
„Сада имамо изјаву Куртија и Вучића да ће спровести мере из докумената које смо израдили – Основни споразум, Охридски споразум и сада и концепт конкретног нацрта за успостављања ЗСО. То је јасно речено и то је исправан корак“, рекао је Шолц.
Извор: Нова