Од пројеката вредних око 130 милиона евра из САД за албанске сепаратисте на Kосову и Метохији, није познато колико је до сада искоришћено, а колико замрзнуто након одлуке америчког председника Трампа да суспендује страну помоћ на три месеца. Овом одлуком погођена је подршка такозваном “правосудном систему”, затим транспарентности и одговорности владе и побољшању енергетског тржишта.
Неки од косовских Албанаца признају да је ова НАТО творевина настала и да је зависна од страних донација.
Средства из САД за албанске сепаратисте и друге државе-клијенте америчке Владе, стижу преко њеног огранка то јест Агенције за међународни развој, УСАИД. Са том агенцијом, августа прошле године, такозвана “председница” косовски хсепаратиста, Вјоса Османи, потписала је грант у вредности од 34,5 милиона долара.
Поред тога, УСАИД на Kосову има пројекте за подршку тзв. “правосудном систему” у вредности од 24 милиона евра, за транспарентност и укључивање грађана у локално одлучивање у вредности од 26 милиона евра, за унапређење енергетике у вредности од 12 милиона евра и друге активности и програме вредне око 31 милион евра.
Од ових пројеката вредних приближно 130 милиона евра, не зна се колико је до сада искоришћено, а колико је остало замрзнуто.
Са тим у вези, медиј са КиМ, на албанском језику “Kоха” је упутила питања Влади Kосова, али није добила одговор.
У одговору УСАИД-а наводи се да су, осим хуманитарне помоћи која помаже у спашавању живота, сва остала средства замрзнута!
„Тренутно су, ради детаљног прегледа, обустављени сви програми и грантови који користе средства стране помоћи, осим оних који су добили изузеће које је одобрио државни секретар“, наводи се у одговору.
А од послератног периода, барем према званичним подацима, УСАИД је уложио око милијарду долара америчког новца као помоћ сепаратистима на Kосову и Метохији.
Економиста из редова косовскометохијских Албанаца, Емануел Бајра, каже да заустављање донација из САД има и своју позитивну страну, јер напомиње да је тако створена нездрава зависност од страних донација.
Према његовим речима, након периода евалуације од 90 дана, очекује се да ће САД наставити са иностраном помоћи, али у мањем износу и на друге начине.
Он напомиње да би од смањења економских средстава, смањење војног присуства САД имало много веће последице.
„Али велике су шансе да је такође време да се размотри америчка војна позиција ван америчких граница. Ово је, мислим, опасније за свет, опасније за нас и Европу, ако дође до повлачења трупа“, рекао је он.
Поред “институција” система албанских сепаратиста велику помоћ у коришћењу ових средстава имали су и медији међу којима и они који извештавају на српском језику. Њихов садржај агресивно је заступао политику владе Вашингтона која се огледа у безочном отимању Косова и Метохије која на овај начин слаби. Да ли из тог разлога или из страха од исхода студентских протеста у Србији, чији је један од захтева управо поштовање Устава и санкционисање оних који су га кршили а медији таквим извештавањем то јесу чинили, поједини медији на српском језику почињу све гласније да пружају подршку овим протестима за шта већ три месеца готово да нису показивали никакво интересовање. Каква ће бити политика њихових редакција али и судбина оних који су такве вести производили, није још увек извесно али се наслућује да немају много повода да на надолазеће промене то гледају са оптимизмом.
Косово и Метохија су Срце и Душа Србије!